CHAT Dark Modernities
31st October – 2nd November 2014
Museum of West Bohemia, Pilsen, Czech Republic

Friday

12:00–13:45 Registration

13:45–14:00 Welcome speech

14:00–15:30

Ivar Schute, Unearthing the Gas Chambers of Sobibor –Preliminary Results

Gilly Carr, Lager Wick: The Excavation of a Forced Labour Camp in the Channel Islands

Caroline Sturdy Colls, Unearthing Treblinka?: Archaeological Investigations at Treblinka Extermination and Labour Camps

Rob van der Laarse & Jan Kolen, Beyond the Holocaust Paradigm. Unearthing Europe’s Age of Terror

15:30–16:00 Tea/coffee

16:00–17:30

Alfredo González-Ruibal, Making Subjects

Laura Muñoz Encinar, Mass Graves: Strategies of Extermination during the Spanish Civil War and the Franco Dictatorship

Xurxo M. Ayán Vila, Concentration Camps: Classifying the Subjects of the New Spain

Carlos Marín Suárez, Forced Labor Camps: Re-constructing Subjects –and Spain

18:00–20:00 Department of Archaeology reception

Saturday 1st November

09:00–09:30 Tea/coffee

09:30–11:00

Andrés Zarankin & Melisa Salerno, Engineering of Genocide: The

Material Culture of Disappearance in Argentina (1976-1983)

Rita Poloni, Archaeology and Dictatorship in a Lusophone Context Alberto P. Marti, An archaeology of Counter-insurgency: Unveiling the Real Face of Reconcentration Camps in Cuba (1895-1898)

Lilen Malugani Guillet, Taki Ongoy –Resisting Modernity by Music: The Decolonization of the Indigenous Peoples of the Northwestern Argentine, Bolivia and Peru

11:00–11:30 Tea/coffee

11:30–13:00

Håkan Hökerberg, Foro Italico in Rome - The Memory of a Dark History

Radek Světlík, James Symonds & Pavel Vařeka, Divided Landscapes, Divided Peoples: An Archaeology and Anthropology of the Iron Curtain

Shannon Dawdy, Scars and Symptoms: Trauma and the Psychoanalysis of Landscape

13:00–14:15 Lunch

14:15–15:30

Janne Ikäheimo, Titta Kallio Seppä & Tiina Äikäs, The Tree and the Fence: Memorialising the Last Man Hanged in Finland

Timo Ylimaunu & Titta Kallio-Seppä, Northern Finnish Forgotten

Landscapes: Dark Heritage of War in Pictures

Vesa-Pekka Herva, Haunting Presences/Absences: Experiencing

Second World War German Material Heritage in Finnish Lapland

15:30–16:00 Evžen Neustupný, Theory of Modernity in Archaeology: Artefacts, Society and Mind

16:00–17:00 Poster reception; Discussion and posters´ presentation

17:30–20:00 Pilsner Urquell reception*

Sunday 2nd November

09:00–09:30 Tea/coffee

09:30–11:00

Maryam Naeimi, The Materiality of an Ethnic Cleansing: The Narrative of Hunger and Vagrancy in Graves of Armenians in Markazi Province, Iran after “Armenian Genocide”in Ottoman Territory Started on 1915

Nota Pantzou, Art in Exile and Exile in Art

Raphaël Panhuysen, From Scene of Crime to Heritage: How Can We Investigate Recent Mass Graves while Taking into Account Their Role in Commemorative Practices?

Theodora Tsitoura, Marija Kamber & Theofanis Karafotias, The Sarajevo Siege Dark Heritage: Protection, Interpretation, Management and Tourism Issues

11:00–11:30 Tea/coffee

11:30–13:00

Omran Garazhian, A Whole Year of Darkness: The Exile of Iranian

Cultural Heritage Organization (2009-2010)

Leila Papoli Yazdi, How I Was Not Arrested? Instructions of Archaeological Study on Totalitarianism in a Totalitarian Context

Maryam Dezhamkhooy & Leila Papoli Yazdi, The Spector Should be Wise! Archaeological Performances on Totalitarianism in a Brutal System

Maryam Dezhamkhooy, Controlling Body as a Tool ofDictatorship Deployment, Case of Study: Qajarid and Pahlavi Iran